Podstawa prawna
• rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 poz. 493 ze zm.),
• wytyczne dla przedszkoli opracowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministrem Zdrowia.
I. Zasady ogólne
1. W związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 organizacja Przedszkola Miejskiego Nr 8 Kraina Radości w Ostrołęce została dostosowana do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego opracowanymi przez Ministerstwo Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.
2. W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania przedszkola, grupy przedszkolne będą miały ograniczoną liczbę dzieci uzależnioną od wielkości sal z zachowaniem zasady 4m2 na jedną osobę ( dzieci i opiekunowie).
3. W celu zapewnienia bezpieczeństwa w przedszkolu i ochrony przed rozprzestrzenianiem się COVID-19 w okresie ograniczonego funkcjonowania, w przedszkolu obowiązują specjalne procedury bezpieczeństwa, do stosowania których są zobowiązani wszyscy pracownicy, dzieci oraz rodzice/opiekunowie prawni oraz osoby trzecie.
4. Wszyscy pracownicy w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 dbają o zachowanie wszelkich środków ostrożności na terenie przedszkola, są zaopatrzeni w środki ochrony osobistej, w tym rękawiczki, maseczki ochronne, ewentualnie przyłbice, w uzasadnionych przypadkach w fartuchy ochronne.
5. Przed wejściem do budynku przedszkola każdemu pracownikowi oraz dziecku mierzona jest temperatura bezdotykowym termometrem. Pomiaru dokonuje wyznaczony przez dyrektora pracownik przedszkola
6. Każda dorosła osoba wchodząca do budynku dezynfekuje ręce.
7. Płyn do dezynfekcji rąk znajduje się przy wejściu do budynku, na korytarzu w oraz
w miejscu przygotowywania posiłków.
8. W łazienkach umieszczone zostały plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk oraz instrukcje dezynfekcji rąk przy dozownikach z płynem do dezynfekcji.
9. Prace porządkowe i dezynfekcyjne prowadzone są systematycznie przez wyznaczonych pracowników ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekowania powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów. Codziennej dezynfekcji podlega również sprzęt na przedszkolnym placu zabaw. Wszystkie czynności porządkowe i dezynfekcyjne są systematycznie monitorowane i nadzorowane.
10. Wyznaczeni pracownicy mają zapewnione środki do mycia i dezynfekcji powierzchni
i sprzętów, zabawek – przestrzegają zasad ich bezpiecznego stosowania zgodnie
z wytycznymi producenta.
11. W przedszkolu na tablicach ogłoszeń zostały umieszczone numery telefonów do: organu prowadzącego 297646811, kuratora oświaty 297604291, powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej 297691295,297691473,297643574, służb medycznych – tel. alarmowy 999 lub 112.
12. Opieka nad dziećmi danej grupy prowadzona jest przez wyznaczonych, stałych nauczycieli, którzy organizują pobyt dziecka w przedszkolu stosując się do szczegółowych procedur .
13. Nauczycielki ściśle współpracują z wyznaczonym pracownikiem obsługi, który zgodnie
z szczegółowymi procedurami wykonuje czynności porządkowe, dezynfekujące i inne wynikające z bieżących potrzeb.
14. Przedszkole nie będzie organizowało wyjść poza teren przedszkola, a przy sprzyjającej pogodzie będą korzystać z tarasu, placu zabaw przy zachowaniu odpowiednich zasad pozwalających na niekontaktowania się dzieci z różnych grup.
15. Urządzenia znajdujące się na terenie placu zabaw na zakończenie każdego dnia pracy są dezynfekowane przez wyznaczonego pracownika.
16. Plac zabaw zamknięty jest dla rodziców/opiekunów prawnych/osób upoważnionych do odbioru dzieci i innych osób postronnych.
17. Przyprowadzanie i odbiór dzieci z przedszkola przez rodziców/ prawnych opiekunów oraz zakres współpracy rodziców z pracownikami przedszkola odbywać się będzie zgodnie
z określoną procedurą.
18. W przedszkolu zostało wydzielone pomieszczenie, wyposażone m.in. w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący, w którym będzie można odizolować osobę: dziecko, pracownika w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
19. Pracownicy zostali poinstruowani, że w przypadku wystąpienia u nich niepokojących objawów chorobowych nie przychodzą do pracy. Zostają w domu
i kontaktują się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym,
a w razie pogorszenia stanu zdrowia dzwonią pod numer 999 lub 112 i informują,
że mogą być zarażeni koronawirusem.
20. Pracownicy zostali poinstruowani, że w przypadku wystąpienia u pracownika niepokojących objawów chorobowych na terenie przedszkola, dyrektor natychmiast odsunie pracownika od pracy i powiadomi właściwą miejscową stację sanitarno-epidemiologiczną, służby medyczne oraz organ prowadzący i kuratora oświaty. W w/w sytuacji dyrektor wstrzymuje też przyjmowanie do przedszkola kolejnych osób. Obszar, w którym poruszał się pracownik, zostanie poddany gruntownemu sprzątaniu oraz dezynfekcji zgodnie z procedurami.
21. Pracownicy kuchni nie mogą kontaktować się z dziećmi oraz pracownikami mającymi kontakt z dziećmi. Przygotowując posiłki dla dzieci zobowiązani są do ścisłego przestrzegania procedur higieniczno-sanitarnych związanych ze sporządzaniem potraw, myciem i dezynfekcją sprzętu, naczyń, powierzchni dotykowych oraz stosowaniem środków ochrony osobistej w określonych sytuacjach.
II. Zasady przyprowadzania i odbioru dzieci z przedszkola.
1. Do przedszkola rodzice przyprowadzają wyłącznie dzieci zdrowe w godzinach od 6.00 do 8.20.
2. Dzieci do przedszkola przyprowadzane są wyłącznie przez osoby zdrowe.
3. Rodzic/opiekun prawny wyraża zgodę na mierzenie temperatury dziecka podczas pobytu w przedszkolu.
4. Po wejściu do przedszkola wyznaczony przez dyrektora pracownik wyposażony w środki ochrony osobistej dokonuje pomiaru temperatury ciała dziecka. Jeżeli dziecko jest zdrowe przechodzi razem z rodzicem do części wspólnej przedszkola, tj. szatni.
5. W przypadku stwierdzenia przez pracownika objawów chorobowych dziecko nie zostaje przyjęte do przedszkola. Pracownik informuje dyrektora lub osobę go zastępującą
o zaistniałej sytuacji. Dyrektor lub osoba go zastępująca kontaktuje się (telefonicznie)
z rodzicami/opiekunami dziecka i informuje o konieczności kontaktu z lekarzem oraz prosi
o informację zwrotną dotyczącą stanu zdrowia dziecka.
6. Rodzice i opiekunowie przyprowadzający dzieci do przedszkola mogą wchodzić jedynie do części wspólnej budynku, tj. szatnia przedszkola z zachowaniem zasady 1 rodzic z dzieckiem lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem 2m, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (m.in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
7. Rodzice i opiekunowie przyprowadzający i odbierający dzieci mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników przedszkola jak i innych dzieci i rodziców wynoszący min. 2m.
8. Rodzic ogranicza czas przebywania z dzieckiem w szatni do minimum tak, by umożliwić sprawne przyprowadzanie/odbieranie dzieci przez innych rodziców.
9. Po rozebraniu przez rodzica, dziecko odbierane jest przez wyznaczonego pracownika wyposażonego w środki ochrony osobistej, który odprowadza je wyznaczonej do sali pod opiekę nauczyciela.
10. Dziecko po wejściu do sali myje ręce z użyciem mydła i ciepłej wody z zastosowaniem wymaganych zasad.
11. Dziecko nie może wnosić do budynku przedszkola zabawek ani innych przedmiotów.
12. Rodzice i opiekunowie chcąc odbierać dzieci z przedszkola dzwonią dzwonkiem. Rodzice wchodzą jedynie do części wspólnej budynku, tj. szatnia przedszkola z zachowaniem zasady 1 rodzic z dzieckiem lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem 2m, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (m.in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
13. Odbiór dziecka następuje po podaniu przez rodzica/opiekuna prawnego/osoby upoważnionej imienia i nazwiska dziecka wyznaczonemu pracownikowi przedszkola.
14. Opuszczając placówkę dziecko odprowadzane jest do rodzica/opiekuna prawnego/osoby upoważnionej przez pracownika przedszkola, który oczekuje w szatni.
15. W przypadku gdy dzieci przebywają na placu zabaw, rodzic/opiekun prawny/osoba prawna, odbiór dziecka odbywa się przez główne drzwi wejściowe do budynku.
16. Rodzice/prawni opiekunowie nie przyprowadzają do przedszkola dziecka, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
III. Zasady postępowania nauczycieli przedszkola podczas sprawowania opieki i organizowania zajęć z dziećmi w przedszkolu
1. Nauczyciele ponoszą odpowiedzialność za realizację zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa dzieciom w czasie zajęć organizowanych w przedszkolu, przestrzegają procedur ustanowionych na czas pandemii koronawirusa COVID-19.
2. Nauczyciel przebywa tylko w wyznaczonej sali ze stałą grupą dzieci powierzonych jego opiece.
3. Liczba dzieci w jednej grupie przedszkolnej może maksymalnie wynosić 12 dzieci. W uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę dzieci – o 2 (minimalna przestrzeń wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na jedno dziecko i każdego opiekuna).
4. Nauczyciele zobowiązani są do zachowania między sobą i pracownikiem obsługi dystansu 1,5 m.
5. Nauczyciel dba, aby dzieci z grupy nie miały kontaktu z personelem kuchennym, dziećmi z innych grup oraz osobami trzecimi.
6. Nauczyciele mają obowiązek regularnego przypominania dziecku o podstawowych zasadach higieny, podkreślania, że powinno unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem i nie podawać ręki na przywitanie.
7. Nauczyciele powinni zwracać uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania przez dziecko twarzy podczas kichania czy kasłania.
8. Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują w przedszkolu w związku z pandemią koronawirusa i dlaczego zostały wprowadzone.
9. Nauczyciel dba o to, by w sali, w której odbywają się zajęcia dla dzieci, nie było przedmiotów i sprzętu, których nie można skutecznie dezynfekować (np. pluszowych zabawek).
10. Każdorazowo przed rozpoczęciem zajęć nauczyciel kontroluje, czy salę zajęć, sprzęt, pomoce i zabawki zdezynfekowano.
11. Nauczyciel jest zobowiązany do wietrzenia sali, w której odbywają się zajęcia, co najmniej raz na godzinę i prowadzenia ćwiczeń i zabaw ruchowych przy otwartych oknach.
12. Nauczyciel zobowiązany jest do przestrzegania zasad częstego i regularnego mycia rąk przez dzieci, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu. W tym celu nauczyciel organizuje pokazy właściwego mycia rąk, przypomina i daje przykład.
13. Nauczyciel zobowiązany jest do przestrzegania zasad, by dzieci spożywały posiłki
w małych grupach w ustalonych, stałych porach.
14. Nauczyciel zobowiązany jest do przestrzegania zakazu organizowania wyjść z dziećmi poza teren przedszkola.
15. Nauczyciel unika organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu.
16. Nauczyciel korzysta z dziećmi ze świeżego powietrza na tarasie i placu zabaw przy zachowaniu możliwie maksymalnej odległości od innych osób tam przebywających.
17. Nauczyciel ma obowiązek znajomości i przestrzegania procedur przyprowadzania
i odbierania dziecka przez rodziców oraz procedur postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia.
18. W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u dziecka nauczyciel natychmiast izoluje dziecko w specjalnie wyznaczonym przez dyrektora pomieszczeniu wyposażonym m.in. w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący lub w wyznaczonym miejscu z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób. Nauczyciel bez zbędnej zwłoki zgłasza stwierdzenie objawów dyrektorowi przedszkola. Dyrektor niezwłocznie powiadamia telefonicznie rodziców dziecka w celu pilnego odebrania dziecka z przedszkola.
19. Nauczyciele i pracownicy podczas sprawowania opieki i organizowania zajęć
z dziećmi w przedszkolu nie muszą zakrywać ust i nosa.
IV. Zasady postępowania pracowników obsługi wyznaczonych do opieki nad dziećmi w danej grupie
1. Pracownicy obsługi wyznaczeni do opieki nad dziećmi w danej grupie ponoszą współodpowiedzialność za bezpieczny pobyt dziecka w przedszkolu systematycznie współpracują z nauczycielami zwracając uwagę na bezpieczną zabawę dzieci
z zachowaniem odległości pomiędzy nimi, przestrzeganie ustalonych zasad bezpieczeństwa podczas pobytu dzieci w łazience, szatni, tarasie, placu zabaw.
2. Pracownicy obsługi wyznaczeni do opieki nad dziećmi w danej grupie mają obowiązek mycia i dezynfekowania zabawek lub innych sprzętów po każdym użyciu przez dziecko, przeprowadzają czynności porządkowe i dezynfekujące w sali oraz łazience dla dzieci oraz dokumentowania w/w czynności w rejestrze.
3. Pracownicy obsługi wyznaczeni do opieki nad dziećmi w danej grupie odpowiadają za przygotowanie stołów do spożywania posiłków przez dzieci, rozdanie posiłków oraz sprzątanie po posiłkach (czyszczenie blatów, stołów i poręczy krzeseł).
4. Pracownicy wykonujący czynności porządkowe korzystają z płynów dezynfekujących do czyszczenia powierzchni i sprzętów, ściśle przestrzegając zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka ze zwróceniem szczególnej uwagi na czas niezbędny do wietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i sprzętu, tak aby nie narażać dzieci na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
5. W przypadku wystąpienia sytuacji wymagającej dodatkowych czynności higienicznych w stosunku do dziecka, pracownik zobowiązany jest założyć fartuch z długim rękawem oraz rękawice ochronne na dłonie, by dokonać niezbędnych czynności.
V. Zasady organizacji wyżywienia w przedszkolu
1. Przedszkole zapewnia wyżywienie dzieciom w czasie ich przebywania na terenie przedszkola.
2. Posiłki przygotowywane są przy zachowaniu wszelkich niezbędnych procedur higienicznych i sanitarnych.
3. Intendent zobowiązany jest do zachowania dodatkowych środków ostrożności przy ewentualnych kontaktach z osobami z zewnątrz, w tym z dostawcami towaru, z którego sporządzane będą posiłki dla dzieci. Przeprowadza dezynfekcję opakowań dostarczonych artykułów spożywczych, które dostawca zostawia przed drzwiami wejściowymi.
4. Pracownicy kuchni zobowiązani są do:
1) dezynfekcji rąk przed każdym wejściem do kuchni zgodnie z instrukcją
2) mycia rąk zgodnie z instrukcją
a) przed rozpoczęciem pracy,
b) przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia, ugotowania, upieczenia, usmażenia,
c) po obróbce lub kontakcie z żywnością surową, nieprzetworzoną,
d) po zajmowaniu się odpadami/śmieciami,
e) po zakończeniu procedur czyszczenia/dezynfekcji,
f) po skorzystaniu z toalety
g) po kaszlu, kichaniu, wydmuchaniu nosa,
h) po jedzeniu, piciu
i) zakładają rękawiczki oraz maseczki ochronne;
3) zakładania rękawiczek oraz maseczki ochronnej przy odbiorze produktów dostarczanych przez osoby z zewnątrz,
4) przestrzegania zasady wyrzucania rękawiczek i opakowań, w których zostały dostarczone produkty, do worka na śmieci i zamykają go szczelnie; jeśli rozpakowanie produktu w danym momencie nie jest możliwe lub musi on pozostać w opakowaniu, pracownik kuchni myje/dezynfekuje opakowanie;
5) zachowania od siebie bezpiecznego dystansu zgodnego z obowiązującymi zasadami
6) dezynfekowania po zakończonej pracy: stanowisk do przyrządzania potraw, blatów, sprzętów z wykorzystaniem środka dezynfekującego
5. Posiłki wydawane są w holu w okienku podawczym, przy bloku kuchennym bez kontaktu pracowników, po telefonicznym powiadomieniu odbioru w/g. kolejności grup.
6. Wielorazowe naczynia i sztućce myte są w zmywarce z dodatkiem detergentu
w temperaturze min. 60 O C lub je wyparzać.
7. Pracownicy obsługi wyznaczeni do opieki nad dziećmi w danej grupie odbierają posiłki sprzed sali i rozdają dzieciom danej grupy.
VI. Kontakt z osobami trzecimi:
1. Do odwołania należy ograniczyć bezpośredni kontakt z osobami trzecimi do niezbędnego minimum.
2. W przypadku konieczności bezpośredniego kontaktu z osobą trzecią np. z dostawcą bądź kurierem, pracownik przedszkola powinien pamiętać o konieczności zachowania, w miarę możliwości, odległości co najmniej 2 m, a także o skorzystaniu ze środków ochrony osobistej – rękawiczek oraz maseczki ochronnej lub przyłbicy. Osoby trzecie nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z dziećmi.
3. Po każdym kontakcie z osobami trzecimi należy dezynfekować ręce, zwłaszcza, jeżeli osoba taka wykazywała objawy chorobowe. W przypadku stosowania rękawiczek powinny być one często zmieniane. Należy unikać dotykania twarzy i oczu w trakcie noszenia rękawiczek.
VII. Sposób prezentacji procedury
1. Umieszczenie treści dokumentu na stronie internetowej przedszkola.
2. Zapoznanie rodziców/opiekunów z obowiązującą w przedszkolu procedurą poprzez przekazanie jej treści z wykorzystaniem środków zdalnej komunikacji.
3. Udostępnienie dokumentu na tablicy ogłoszeń w przedszkolu.
4. Zapoznanie wszystkich pracowników przedszkola z treścią procedury.
VIII. Tryb dokonania zmian w procedurze
Wszelkich zmian w opracowanych procedurach może dokonać z własnej inicjatywy lub na wniosek rady pedagogicznej dyrektor przedszkola. Wnioskodawcą zmian może być również rada rodziców. Proponowane zmiany nie mogą być sprzeczne z prawem.
Zasady wchodzą w życie z dniem: 15.05.2020 r.
1. Procedura przyjmowania dziecka do przedszkola.
2. Procedura postępowania podczas odbierania dziecka z przedszkola.
4. Procedura organizacji zajęć.
5. Procedury postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID 19
Klauzula informacyjna w związku z przeciwdziałaniem COVID (1)
OŚWIADCZENIE RODZICA , OPIEKUNA PRAWNEGO