ul. Prądzyńskiego 12 | kontakt@pm8.ostroleka.edu.pl | 29 764-58-16

CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS

W roku szkolnym 2024/2025 do realizacji przedszkolnego programu antytytoniowego „Czyste powietrze wokół nas”, nad którym czuwała Państwowa Inspekcja Sanitarna przystąpiły dzieci z grupy ,,Żabki”, „Motylki” oraz „Słoneczka” z Przedszkola Miejskiego Nr 8 Kraina Radości w Ostrołęce. Założeniem programu było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy oraz wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.
Wprowadzenie wychowania antynikotynowego jako części wychowania zdrowotnego w najmłodszym wieku stanowi pierwsze ogniwo w łańcuchu działań edukacyjnych na rzecz kształtowania świadomych postaw antytytoniowych u dzieci przedszkolnych. W ramach realizacji programu odbył się cykl zajęć dydaktycznych składający się z 5 zajęć warsztatowych:
♦ Wycieczka po okolicy.
♦ Co i dlaczego dymi?
♦ Jak się czuję, kiedy dymi papieros?
♦ Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?
♦ Jak unikać dymu papierosowego?
Dzieci bardzo chętnie i z dużym zapałem uczestniczyły w zajęciach. Bardzo spodobała się im maskotka programu – zielony Dinguś oraz piosenka o nim. Poszczególne zajęcia były skoncentrowane na pobudzeniu różnych form aktywności dziecka przez zabawy twórcze, tematyczne, grupowe. Na zajęciach dzieci wykonały grupowy plakat „Mamo, tato nie pal” których celem było uświadomienie szkodliwości dymu papierosowego. Obejrzały prezentacje multimedialną „Smog czy smok”. Rysowały dymowego stworka. Rozwiązywały zagadki sensoryczne „Jak się czuje, kiedy dymi papieros? Rysowały własny znaczek na temat „Nie pal”. Odbyły się ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne przy akompaniamencie muzycznym.
W formie pantomimy naśladowały zachowanie osób niepalących i palących. Dzięki temu programowi dzieci usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości dymu nikotynowego, dowiedziały się jak dbać o zdrowie swoje i innych, co to jest czynne i bierne palenie oraz gdzie są najbardziej narażone na dym tytoniowy.