UCZESTNICTWO “SŁONECZEK” W PROGRAMIE CUKIERKI

W styczniu grupa “Słoneczka” na zajęciach z pedagogiem realizowała PROGRAM CUKIERKI – Wczesna Profilaktyka Fundacja Homo Homini Oddział Mazowiecki.

Program zakładał następujące cele:

• przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych;
  • kształtowanie postawy dystansu w relacjach z osobami nieznajomymi;
  • rozwijanie u dzieci postawy szacunku i zaufania w stosunku do szkolnego personelu pedagogicznego jako osób mogących udzielić wsparcia w problemach wydarzających się na terenie szkoły.

Cykl zajęć opierał się na scenariuszu zaproponowanym przez autorów projektu. Na pierwszych zajęciach przedszkolaki wysłuchały bajki “Cukierki” A. Grzelak. To opowieść o tajemniczym panu, który częstował smutne dzieci czarodziejskimi cukierkami sprawiającymi, że dzieci traciły rozum i stawały się niewolnikami.  Podczas kolejnych spotkań dzieci wspólnie z pedagogiem analizowały tekst. Następnie “Słoneczka” stworzyły galerię prac plastycznych ukazujących bohaterów bajki, zwracając uwagę na najmniejsze szczegóły w wyglądzie, które były bardzo ważne podczas charakterystyki postaci. Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach o emocjach. Ćwiczyły rozpoznawanie emocji oraz naśladowały je mimiką twarzy, gestami. Dzieci dowiedziały się jak reagować, gdy ktoś obcy chce ich czymś poczęstować oraz do kogo mogą zwrócić się po pomoc w takich sytuacjach. Miały możliwość przećwiczyć to podczas zajęć, gdzie odgrywały scenki sytuacyjne pod nadzorem pedagoga.

Udział “Słoneczek” w PROGRAMIE CUKIERKI był bardzo pouczającym doświadczeniem.